skip to Main Content

Turkish Speaking Practice: Adventure & Advice (Intermediate)

Turkish Speaking Practice: Adventure & Advice (Intermediate)

Improve your Turkish speaking and listening (with audios included) skills with Turkish speaking practice lessons – with audios!

Read the questions & answers, listen to the questions & anwers, answer the questions and ask a Turkish speaking friend to practice and improve your Turkish speaking skill!

This lesson includes two topics:

  1. Adventure
  2. Advice

ADVENTURE

1. Maceraperest bir insan mısın?
Dürüst olmak gerekirse, maceraperest bir insan olduğumu söyleyemem. Ama macera yaşamak isterdim. Hiç macera yaşadım mı? Filmlerdeki gibi bir macera yaşamadım, ama macera filmlerini çok seviyorum.

2. Sence macera ne demek?
Bence macera sıra dışı şeyler yaşamak demek. Diğer bir deyişle, günlük hayatımızda yaşamadığımız deneyimler yaşamak demek.

. . .

Audio is included so you can read and listen to the questions and answers!

ADVICE

1. Sigarayı bırakmak istiyorum. Sence ne yapmalıyım? Sigarayı bırakmak için önce karar vermelisin. Gerçekten sigarayı bırakmaya karar verdin mi? Tamam, diyelim ki çok kararlısın. Önce sana sigarayı çağrıştıran her şeyden kurtul. Kül tablası, çakmak vs gibi şeyleri at ya da sakla. Bence at gitsin. Sonra eczaneden bir paket nikotin sakızı al ve canın sigara içmek istediği zaman bir nikotin sakızı çiğne. Bu yöntem başlangıç için çok iyi. Eğer işe yaramazsa, başka bir şey tavsiye edeceğim.

2. Piyangodan 1 milyon Lira çıktı ama ne yapacağımı bilmiyorum. Sen olsan, ne yapardın? Sakin ol. Bazı insanlar havadan, yani şans eseri para kazandığı zaman, ne yapacağını bilmiyor. Önce paranı al, bankaya yatır ve sonra bir kalem kağıt al ve ne yapmak istediğini yaz. Önce ihtiyaçlarından başla. İhtiyacın olan şeyleri listele. Sonra yapmak istediğin şeyleri listele. Daha sonra almak istediğin şeyleri listele. Ama lütfen abartma. Geleceğini düşün. Bütün paranı harcama. Akıllı davran, tamam mı?

. . .

Audio is included so you can read and listen to the questions and answers!

DOWNLOAD!

Download this lesson – with audios »

Download Now »

Download more Turkish speaking practice lessons for self-study »

Turkish Speaking Lessons Online

Are you interested in taking Turkish speaking lessons online via Skype?
Visit Turkish Grammar Lessons Online page for more information.

Follow Dem Turkish Center Facebook page for Turkish language information, news and updates »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
Search