skip to Main Content

Sick Sultan (Intermediate)

Ottoman Sultans - Suleiman The Magnificent

Free Turkish Lessons (Intermediate)
Turkish Reading: Anatolian Folk Tales 3 – Hasta Sultan (Jewish Tale)

Improve your Turkish language with Turkish easy reading books with exercises (with / without audios).

Read this Turkish folk tale about a sick sultan and a Jewish man:

Osmanlı padişahlarından biri olan Sultan Ahmet, bir gün aniden hastalanmış. Ülkedeki hiçbir doktor sultanın hastalığına bir çare bulamamış. Bunun üzerine sultan ülkenin her yanına bir ferman, yani duyuru yollamış. Bu fermana göre, sultanın hastalığına çare bulan kişi büyük bir para ödülü ve ayrıca sarayda önemli bir görev alacakmış. Ancak, eğer sultanı iyileştiremezse, hemen kafası kesilerek idam edilecekmiş. İdam riski olduğu için kimse denemek istemiyormuş.

İstanbul’da Balat’ta yaşayan yaşlı bir karı koca varmış. Adam çok yaşlı olduğu için artık çalışmak istemiyormuş. Adamın karısı ise onun gidip iş bulmasını ve eve ekmek getirmesini istiyormuş. Bu yüzden yaşlı karı koca sürekli kavga ediyormuş.

Bir gün yaşlı karı koca sultanın fermanını okuyan askeri duymuş. Kadın sultanın fermanını duyar duymaz, kocasını ikna etmeye çalışmış. Çünkü adam, bir doktor olmamasına rağmen, bazı hastalıklar için ilaç yapabiliyormuş.
Kadın o kadar çok konuşmuş ki, sonunda adam pes etmiş ve gidip sultanı görmeye karar vermiş.

Adam saraya gittiği zaman kapıdaki askerler ona “Unutma, eğer başarısız olursan, idam edileceksin. Emin misin? Hala şansın varken evine dönebilirsin,” demişler. Yaşlı adam anladığını söylemiş ve heyecan içinde saraya girip sultanı görmüş.

Yaşlı adam sultanı görür görmez, ne olduğunu anlamış. Sultanın hastalığı melankoliden başka bir şey değilmiş. Ancak onu nasıl iyileştireceğini bilmiyormuş.

Biraz düşündükten sonra aklına çok parlak bir fikir gelmiş. Sultandan saraydaki bütün önemli görevlileri çağırmasını istemiş. Saraydaki bütün önemli görevliler geldiği zaman, vezirden bir şırınga istemiş. Şırınga geldiği zaman, aniden vezirin pantolonunu indirip şırıngayı vezirin poposuna saplamış.

Vezir acı içinde çığlık atarken sultan kahkahalar atmaya başlamış. Kahkaha attıkça sultanın neşesi yerine gelmiş ve bir anda hastalığı iyileşmiş. İyileşmek bir yana, ne zaman bu sahneyi hatırlasa sarayın odalarında ve koridorlarında kahkahalar atıyormuş.

Sultanı iyileştiren yaşlı adam hem büyük bir para ödülü, hem de sarayda önemli bir görev almış. Ama buna en çok adamın karısı sevinmiş.

SON THE END

Download Anatolian Folk Tales 3 (a Turkish easy reading book for intermediate learners), learn the new words, read the texts, listen to the texts, do the comprehension exercises to understand the texts better before reading again!

Download this book for more Anatolian Folk Tales 3 for your Turkish studies:

  1. Download Anatolian Folk Tales 3 (pdf only)
  2. Download Anatolian Folk Tales 3 (pdf + mp3)
  3. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf only) – 25 % OFF
  4. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf + mp3) – 25 % OFF
  5. ALL Turkish books & lessons (intermediate – pdf + mp3) – 40 % OFF

Visit Dem Turkish Center Bookstore and download Turkish language learning books & lessons for self-study – with audios & answer keys
Turkish Language Membership

Turkish Language Bookstore

Turkish Language Books

Turkish Language Lessons

Turkish Language Worksheets

Teach Yourself Turkish

Turkish Language Courses

Turkish Language Classes

Study Turkish in Turkey

Turkish language bookstore

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top