skip to Main Content

Determination (Intermediate)

Turkish Reading - News 3 - Intermediate

Free Turkish Lessons (Intermediate)
Turkish Reading: Strange News 3 – Determination

Improve your Turkish language with Turkish easy reading books with exercises (with / without audios).

Read a story from Strange News 3, about a disabled girl who became the champion:

Oksana adlı 8 yaşındaki çocuk bacaklarını kaybetmesine rağmen 15 yıl sonra bir mucize gerçekleştirdi.

Hayallerinizden asla vazgeçmemelisiniz. İnanç ve azimle her şeyi başarmak mümkündür. İşte, Oksana adlı bu çocuk da, hayallerini gerçekleştiren insanlardan biri.

Oksana hayata bir adım geride başladı. Ancak ne olursa olsun umudunu hiç kaybetmedi. Herkesin imkânsız olduğunu düşündüğü şeyleri başardı.

Oksana Bondarchuk 19 Haziran 1989 tarihinde Ukrayna’nın Himelnitski şehrinde dünyaya geldi. Doğduğu zaman bir bacağı diğerinden daha kısaydı. Oksana’nın bu şekilde doğmasının nedeni Çernobil faciasıydı.

Oksana’nın anne ve babası küçükken onu terk etmişti. Yıllar boyunca çeşitli çocuk yurtlarında kaldı. Küçük Oksana’nın çocukluğundan kalan tek hatırası yoksulluk, açlık ve fiziksel şiddetti.

Bir gün Oksana’nın hayatı tamamen değişti. Gay Masters adlı Amerikalı bir terapist küçük kızı evlat edinmeye karar verdi. Masters küçük kızla ilk buluştuğu anları “inanılmaz” olarak değerlendiriyor.

Evlat edinme süreci doğal olarak zorlu geçti. Prosedürler 1 buçuk yıl içinde tamamlandı ve küçük kız Ukrayna’dan ABD’ye getirildi. Oksana 7 yaşındayken boyu bir metre bile değildi ve sadece 13 kiloydu. Ayrıca tek kelime İngilizce konuşamıyordu. Ama Oksana hayatında ilk defa kendini bu kadar özgür hissediyordu. Onu evlat edinen kişi de bu küçük kızı çok seviyordu.

Doktorlar bir bacağı diğerinden daha uzun olan Oksana’nın bacaklarını almayı ve yerine protez bacak takmayı önerdi. Böylece yürümekte sıkıntı çekmeyecekti. En sonunda 8 yaşındayken kızın bacakları alındı. Ancak Oksana her şeye rağmen yaşama sevincini bir an bile kaybetmedi. Genç bir kızken kürek takımına girdi ve ilk defa kürek takımında başarılar elde etmeye başladı.

2012 yılında bir yarışma kazandı. Kısa bir süre sonra ABD adına engelli olimpiyatlarında yarıştı. Bu yarışmada da bronz madalya kazandı. Ancak Oksana bunlarla yetinmedi. Dünya Kupası ve Olimpiyatlar’da kürek dışında kayak, biatlon ve bisiklet dallarında da ödüller kazandı.

Spor dışında Oksana’nın modellik yapmaya başladığını biliyor muydunuz?

Bir zamanlar sakat bir kız olarak yaşayacağı düşünülen Oksana, bugün ödüller alan başarılı bir sporcu ve güzel bir model.

Kendine olan inancı ve azmi sayesinde, Oksana hiçbir şeyin imkânsız olmadığını bizlere kanıtladı.

Hiçbir zaman umudumuzu kaybetmemeliyiz. Oksana’nın hayat hikâyesinden öğreneceğimiz çok şey var.
 
Download Strange News 3 (a Turkish easy reading book for intermediate Turkish language learners), learn the new words, read the texts, listen to the texts, do the comprehension exercises to understand the texts better before reading again!

Download this book & similar boks for your Turkish studies:

  1. Download Strange News 3 (pdf only)
  2. Download Strange News 3 (pdf + mp3)
  3. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf only) – 25 % OFF
  4. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf + mp3) – 25 % OFF
  5. ALL Turkish books & lessons (intermediate – pdf + mp3) – 40 % OFF

Visit Dem Turkish Center Bookstore and download Turkish language learning books & lessons for self-study – with audios & answer keys
Turkish Language Membership

Turkish Language Bookstore

Turkish Language Books

Turkish Language Lessons

Turkish Language Worksheets

Teach Yourself Turkish

Turkish Language Courses

Turkish Language Classes

Study Turkish in Turkey

Turkish language bookstore

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top