skip to Main Content

Asian Side Of Istanbul (Intermediate)

Asian Side Of Istanbul (Intermediate)

Free Turkish Lessons (Intermediate)
Turkish Reading: Istanbul Guides 1 – Asian Side

Improve your Turkish language with Turkish easy reading books with exercises (with / without audios).

Read the guide about the Asian side of Istanbul from Istanbul Guides 1:

Asya Yakası en az Avrupa Yakası kadar güzeldir.

Boğaz’ın Asya Yakası’nda tekne ile harika bir Boğaz turuna ek olarak, Boğaz kenarındaki kafelerde güzel bir kahvaltı yapabilir, akşam rakı-balık yemeye gidebilir, Boğaz boyunca yürüyüş yaparak eski semtleri ve tarihi eserleri görebilir ya da sadece bir kafede oturup, bir fincan Türk kahvesi yudumlayarak Boğaz’ı ve Boğaz’ın çevresindeki hayatı izleyebilirsiniz.

Eğer tekneyle ya da yürüyerek Boğaz turuna çıkıyorsanız, Anadolu Yakası’ndaki semtlerle ilgili bu rehberi okuyun (güneyden kuzeye).

Selimiye

Boğaz’ın en güneyindeki Kadıköy’den sonra Selimiye gelir. Selimiye Üsküdar ilçesine bağlı küçük bir semttir. Selimiye küçüktür ama etrafında tarihi Selimiye Kışlası ve İstanbul Limanı vardır. Selimiye ve Salacak tarihi yarımadanın karşısında olduğu için, deniz kenarında yürüyüp tarihi yarımadanın fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Selimiye Kışlası’nın içindeki Florence Nightingale Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Salacak

Salacak, tıpkı Selimiye gibi, Üsküdar’ın eski semtlerinden biridir. Salacak tam Kız Kulesi ve tarihi yarımadanın karşısında yer aldığı için İstanbul’da fotoğraf çekmek için gidilecek en iyi yerlerden biridir. Neden mi? Çünkü tam karşınızda harika bir eski İstanbul panoraması ve Kız Kulesi’ni bulacaksınız. Ayrıca Salacak deniz kenarında yürüyüş yapmak için ideal bir yerdir.

Salacak’ta 1950’lere kadar bir plaj olduğunu biliyor muydunuz?

Üsküdar

Salacak’tan sonra Üsküdar ilçesinin merkezi yer alır. Üsküdar İstanbul’daki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Üsküdar merkezi İstanbul’un en kalabalık yerlerinden biridir, çünkü burası bir ulaşım merkezidir. Avrupa Yakası’ndan vapur ve motorlarla (teknelerle) gelen İstanbullular Üsküdar’daki otobüs, minibüs, dolmuş ve metro gibi toplu ulaşım araçları ile Anadolu Yakası’ndaki evlerine giderler.

Üsküdar’da geleneksel Türk yemekleri yiyebilir, tarihi cami, çeşme, hamam ve külliyeleri gezebilirsiniz.

Üsküdar’ın Eski Adları

Üsküdar’ın ilk adı Chrysopolis’ti. Daha sonra Üsküdar Scutari, Scutarion olarak adlandırıldı, çünkü bu ad Roma döneminde askeri baraka demekti. Bugünkü Üsküdar ismi Scutari ya da Scutarion kelimelerinden geliyor.

Kuzguncuk

Üsküdar’dan kuzeye doğru yürüdüğünüz zaman Kuzguncuk adlı tarihi bir semte geleceksiniz. Kuzguncuk İstanbul’daki en kozmopolit semtlerden biriydi. Müslüman Türklerin, Hıristiyan Rum ve Ermenilerin ve Yahudilerin yaşadığı Kuzguncuk’ta günümüzde aynı yerde bir cami, Rum kilisesi, Ermeni kilisesi ve havra bulabilirsiniz. Kuzguncuk’taki bu kozmopolit atmosfer semtin kültürüne de katkı sağlamıştı ve bu nedenle İstanbullu pek çok yazar ve sanatçı Kuzguncuk’tan çıkmıştı.

Tarihi bir semt olan Kuzguncuk’ta tarihi sokakları gezebilir ve deniz kenarındaki ünlü İsmet Baba adlı balık restoranında balık yiyebilirsiniz.

Beylerbeyi

Kuzguncuk’tan sonra geleceğiniz semt Beylerbeyi’dir. Kuzguncuk ile Çengelköy arasında yer alan Beylerbeyi, Anadolu Yakası’nda Boğaziçi Köprüsü’nün inşa edildiği yerdir.

Tıpkı Avrupa Yakası’ndaki Ortaköy gibi, Beylerbeyi’nde de deniz kenarında güzel bir meydan ve bir cami vardır. Deniz kenarındaki meydanda kafeler ve restoranlar vardır.

İstanbul’daki bütün saraylar Avrupa Yakası’ndadır, ama Anadolu Yakası’ndaki tek saray olan Beylerbeyi bu semtte yer alır.

Beylerbeyi’nde meydanda güzel bir kahvaltı yapabilir ya da yemek yiyebilirsiniz. Yemekten sonra Beylerbeyi Sarayı’nı gezmeyi unutmayın.

Çengelköy

Beylerbeyi’nden sonra gelen Çengelköy, Boğaz’daki en güzel semtlerden biridir, çünkü Çengelköy’den Boğaz manzarası harikadır.

Çengelköy’de çok fazla tarihi eser yoktur. Çengelköy’deki en önemli tarihi bina Kuleli Askeri Lisesi’dir. Kuleli Askeri Lisesi’nin önü İstanbul’daki en iyi balık avlama yerlerinden biridir.

Çengelköy’de Çınaraltı Kafe’de kahvaltı yapabilir, çay kahve içip tavla oynayabilirsiniz. Ayrıca Çengelköy’deki balık restoranlarında güzel bir rakı-balık yemeği yiyebilir ve iyi vakit geçirebilirsiniz.

Kandilli

Çengelköy’deki Kuleli Askeri Lisesi’ni geçtikten sonra Kandilli’ye geleceksiniz. Kandilli tipik bir Boğaz semtidir. Kandilli bir yerleşim yeridir ve Kandilli’de fazla gezilecek görülecek yerler yoktur.

Anadoluhisarı

İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Anadoluhisarı adını tarihi kaleden alır. Bu küçük kale 1390 yılında Osmanlı padişahı I. Beyazıt tarafından, Konstantinopolis kuşatmasını desteklemek için yaptırılmıştı. Konstantinopolis fethedildikten sonra bu kale önemini yitirdi ve semt bir yerleşim yerine dönüştü.

Anadoluhisarı’nda tarihi kaleyi gezebilir, Göksu Çayı’nın etrafındaki küçük kafelerde çay kahve içebilir ve restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Kanlıca

Anadoluhisarı’ndan sonra Kanlıca’ya geleceksiniz. Kanlıca tıpkı diğer Boğaz semtleri gibi küçük bir yerleşim yeridir ve deniz kenarında küçük bir meydan ve iskele vardır. Kanlıca yoğurt ile ünlüdür. Kanlıca yoğurdu pudra şekeri ile sunulan güzel bir yoğurt çeşididir.

Kanlıca’da iskeledeki kafede Kanlıca yoğurdu yiyebilir ve Mihrabad Korusu’nda yemek yiyebilirsiniz.

Beykoz

Boğaz’ın kuzeyinde yer alan Beykoz ilçesi hem Boğaz kıyılarında, hem de Karadeniz kıyılarında yer alır. İstanbul’daki en yeşil bölgelerden biri olan Beykoz camcılık ile ünlüdür. Beykoz’da 17. yüzyılda başlayan camcılık, 18. ve 19. yüzyıllarda gelişti ve günümüzde tüm dünyada “Beykoz-ware” olarak tanınıyor.

Beykoz’a Üsküdar, Kadıköy, Mecidiyeköy ve Taksim’den otobüsler ya da dolmuşlarla gidebilirsiniz.

Anadolukavağı

Anadolu Yakası’nın en sonunda yer alan Anadolukavağı küçük bir balıkçı kasabasıdır. Anadolukavağı’na Boğaz vapuru ile gidebilir, güzel bir balık yemeği yiyebilir ve daha sonra muhteşem bir Boğaz manzarası için Yoros Kalesi’ne çıkabilirsiniz.

Anadolukavağı’na gitmek için Eminönü’nden vapura binebilirsiniz.

Umarız Anadolu Yakası Boğaz turunu beğenmişsinizdir.

Download Istanbul Guides 1 (a Turkish easy reading book for intermediate Turkish language learners), learn the new words, read the texts, listen to the texts, do the comprehension exercises to understand the texts better before reading again!

Download this book for more Istanbul Guides 1 for your Turkish studies:

  1. Download Istanbul Guides 1 (pdf only)
  2. Download Istanbul Guides 1 (pdf + mp3)
  3. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf only) – 25 % OFF
  4. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf + mp3) – 25 % OFF
  5. ALL Turkish books & lessons (intermediate – pdf + mp3) – 40 % OFF

Visit Dem Turkish Center Bookstore and download Turkish language learning books & lessons for self-study – with audios & answer keys
Turkish Language Membership

Turkish Language Bookstore

Turkish Language Books

Turkish Language Lessons

Turkish Language Worksheets

Teach Yourself Turkish

Turkish Language Courses

Turkish Language Classes

Study Turkish in Turkey

Turkish language bookstore

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
×Close search
Search