skip to Main Content

Turkish Breakfast (Intermediate)

Turkish Reading - Turkish Culture 2 - Intermediate

Free Turkish Lessons (Intermediate)
Turkish Reading: Turkish Culture 2 – Turkish Breakfast

Improve your Turkish language with Turkish easy reading books with exercises (with / without audios).

Read a text about Turkish breakfast from the book Turkish Culture 2:

Kahvaltı, diğer bir deyişle “kahve altı” Türkler için önemli bir öğündür. Tipik bir Türk kahvaltısı tam bir öğündür ve bazı insanlar sabah yemeği için Türk kahvaltısını biraz fazla bulabilirler. Kahvaltı içeceği tabii ki geleneksel Türk çayıdır. Genel olarak kahvaltı masasında yer alan yiyecekler şöyledir: Beyaz peynir, kaşar peyniri, siyah ve/veya yeşil zeytin, reçel, tereyağı, yumurta, menemen, bal kaymak, börek, salam, pastırma, sucuk, domates, salatalık, biber gibi sebzeler, kavun ya da karpuz gibi meyveler, çorba, simit, poğaça, börek gibi hamur işleri ve çay.

Tabii ki, kahvaltıda bütün bu yiyecekler aynı anda yenmez ama genellikle kahvaltı için tercih edilen en popüler yiyecekler bu yiyecek ve içeceklerdir. Şimdi bu yiyecekler hakkında daha detaylı bilgi alalım:

BEYAZ PEYNİR

Türk peynirleri dünya çapında ünlü olmasa bile, pek çok yöresel peynir çeşidi ile Türkiye bir peynir ülkesidir. Türkiye’de tüketilen en popüler peynir çeşidi beyaz peynirdir. Beyaz peynir genellikle hem kahvaltıda, hem börek yapımında, hem de rakı sofrasında meze olarak tüketilir.

KAŞAR PEYNİRİ

Kaşar peyniri genellikle Türkiye ve Yunanistan’da üretilen ve tüketilen, koyun sütünden yapılan sarı renkli bir peynir türüdür. Kaşar peynirinin iki türü vardır: Eski kaşar ve taze kaşar. Pahalı bir peynir çeşidi olan eski kaşar genellikle kahvaltıda tüketilir. Taze kaşar ise genellikle sandviç, tost, makarna, güveç, çizburger ve benzeri yiyeceklerde kullanılır.

ZEYTİN

Zeytin tipik bir Türk kahvaltısında “olmazsa olmaz” yiyeceklerden biridir. Geleneksel Türk kahvaltısında hem siyah zeytin, hem de yeşil zeytin tüketilir. Zeytin genellikle zeytinyağı, limon, pul biber, kekik gibi baharatlar ile yapılan bir sos ile servis edilir.

BAL KAYMAK

Diğer bir lezzetli kahvaltı yiyeceği ise bal kaymaktır. Bal kaymak, adı gibi bal ve kaymaktan oluşan, yani balın kaymak ile servis edildiği bir kahvaltı yiyeceğidir. Bal kaymak en çok dışarıda yapılan kahvaltılarda tüketilir.

YUMURTA

Yumurta genellikle haşlanmış, sahanda ya da menemen olarak tüketilir. Haşlanmış yumurtaya, eğer sert ise lop denir, eğer yumuşak ya da az pişmiş ise rafadan denir. Sahanda yumurta, tavada tereyağı ile kızartılan yumurtadır. Ayrıca yumurta peynir, kıyma, sucuk gibi malzemeler de yapılır.

MENEMEN

Aslında çok basit bir yemek olan menemen domates, biber ve baharatlarla yapılan bir çeşit omlettir. Bazı insanlar menemenin içine soğan da ekleyerek pişirebilirler.

BÖREK

Börek yufkaların peynir, patates, ıspanak ya da kıyma gibi malzemelerle doldurulması ile yapılan bir hamur yiyeceğidir. Bazı börekler yağda kızartılır, bazıları ise fırında pişirilir.

ÇORBA

Bazı insanlar Türk kahvaltısında çorba içmeyi tercih ederler. Kahvaltıda içilen çorba genellikle mercimek çorbasıdır. Mercimek çorbası sadece kahvaltı için değil, ayrıca öğle yemeği ve akşam yemeğinde de tüketilen çok popüler bir çorbadır.

SİMİT, POĞAÇA, TOST

Bütün bu yiyeceklere ek olarak, sabah işe giden insanlar genellikle çay ile birlikte poğaça, börek, simit, tost gibi fastfood yiyecekler yemeyi tercih ederler.

Download Turkish Culture 2 (a Turkish easy reading book for intermediate Turkish language learners), learn the new words, read the texts, listen to the texts, do the comprehension exercises to understand the texts better before reading again!

Download this book & similar boks for your Turkish studies:

  1. Download Turkish Culture 2 (pdf only)
  2. Download Turkish Culture 2 (pdf + mp3)
  3. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf only) – 25 % OFF
  4. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf + mp3) – 25 % OFF
  5. ALL Turkish books & lessons (intermediate – pdf + mp3) – 40 % OFF

Visit Dem Turkish Center Bookstore and download Turkish language learning books & lessons for self-study – with audios & answer keys
Turkish Language Membership

Turkish Language Bookstore

Turkish Language Books

Turkish Language Lessons

Turkish Language Worksheets

Teach Yourself Turkish

Turkish Language Courses

Turkish Language Classes

Study Turkish in Turkey

Turkish language bookstore

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top