skip to Main Content

Orhan Veli, Poet (Intermediate)

Orhan Veli, Poet (Intermediate)

Free Turkish Lessons (Intermediate)
Turkish Reading: Turkish Biographies 3 – Orhan Veli Kanik, Poet

Improve your Turkish language with Turkish easy reading books with exercises (with / without audios).

Read a biography from Turkish Biographies 3 (Orhan Veli Kanık, Poet):

Orhan Veli Kanık 1914’te İstanbul’da doğdu. Liseyi İstanbul’da Galatasaray Lisesi’nde okuyan Orhan Veli, 1933 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi. Ancak okuduğu fakülteyi bitirmeden 1936’da üniversiteden ayrılarak Ankara’ya döndü. 1942’de askere gitmeden önce PTT’de memur olarak çalıştı. Askerden döndükten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nda Tercüme Bürosu’nda çalıştı.

Orhan Veli ilkokulda edebiyatla ilgilenmeye başladı. Lisedeyken Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile arkadaş oldu ve bu dostluk Türk şiirinde bir dönemin başlangıcı oldu. Lise yıllarında arkadaşları ile birlikte Sesimiz adlı bir dergi çıkardı.

Orhan Veli 1949 yılında Yaprak adlı bir dergi yayımlamaya başladı. 1950 yılında Oktay Rifat ve Melih Cevdet Anday’la birlikte, Nazım Hikmet için üç günlük bir açlık grevi yaptı ve bu eylem o zamanlar yankı uyandırdı.

1950’de bir gece Ankara’da bir sokakta yürürken, belediyenin açtığı bir çukura düştü ve başından yaralandı. Bu olaydan iki gün sonra İstanbul’a dönen Orhan Veli, öğle yemeği yerken fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı. Hastanedeki doktorlar onun zehirlendiğini sandılar, ama aslında beyin kanaması geçirmişti. Aynı gün akşama doğru komaya girdi ve gece yarısı hayatını kaybetti.

36 yaşında ölen Orhan Veli hayatını şöyle özetlemişti:

1914’te doğdum. 1 yaşında kurbağadan korktum. 9 yaşında okumaya, 10 yaşında yazmaya başladım. 13 yaşında Oktay Rıfat’ı, 16’da Melih Cevdet’i tanıdım. 17 yaşında bara gittim. 18’de rakı içmeye başladım. 19’dan sonra avarelik devrim başladı. 20 yaşından sonra da para kazanmayı ve sefalet çekmeyi öğrendim. 25’te bir otomobil kazası geçirdim. Çok aşık oldum. Hiç evlenmedim, şimdi askerim.
 
Download Turkish Biographies 3 (a Turkish easy reading book for intermediate Turkish language learners), learn the new words, read the texts, listen to the texts, do the comprehension exercises to understand the texts better before reading again!

Download this book & similar boks for your Turkish studies:

  1. Download Turkish Biographies 3 (pdf only)
  2. Download Turkish Biographies 3 (pdf + mp3)
  3. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf only) – 25 % OFF
  4. ALL Turkish easy reading books (intermediate – pdf + mp3) – 25 % OFF
  5. ALL Turkish books & lessons (intermediate – pdf + mp3) – 40 % OFF

Visit Dem Turkish Center Bookstore and download Turkish language learning books & lessons for self-study – with audios & answer keys
Turkish Language Membership

Turkish Language Bookstore

Turkish Language Books

Turkish Language Lessons

Turkish Language Worksheets

Teach Yourself Turkish

Turkish Language Courses

Turkish Language Classes

Study Turkish in Turkey

Turkish language bookstore

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
×Close search
Search