skip to Main Content

Turkish Books: Turkish Penfriends 3

Turkish Books: Turkish Penfriends 3

Improve your Turkish reading skill with Turkish easy readers.

Download Turkish Penfriend 3 (pre-intermediate), a Turkish easy reading book with exercises for pre-intermediate Turkish language learners and improve your Turkish reading skill and learn new Turkish words and phrases while reading!

Book Info pdf, 65 pages, exercises, word list included
Product Types pdf ebook
Download instantly Bamazoo.com

Turkish Penfriends books include a series of letters written by Ezgi, your Turkish penfriend, writing about her life, family, friends, experiences, opinions, what she does, she did etc. These books are ideal for Turkish language learners who want to read easy Turkish texts and improve their reading and writing skill as well as learn new vocabulary while reading.

How to use the book

Use Turkish Penfriend 1 (intermediate) for self-study, study with a Turkish language teacher and part of a beginner Turkish course as a supplementary material.

Sample Lesson

A sample chapter from Turkish Penfriend 3

1. Learn and match the words before reading.
2. Fill in the blanks with the words above.
3. Read the chapter 1 and do the comprehension exercises.

Selam! Nasılsın? Umarım iyisindir. Biliyor musun, ben bugün İstanbul turuna çıkıyorum. Yurtdışından birkaç arkadaşım geliyor ve onlara İstanbul’u gezdireceğim. Ama tura çıkmadan önce sana İstanbul hakkında biraz bilgi vermek, senin İstanbul turist rehberin olmak istedim.

İstanbul hem tarihi, hem de modern bir şehir. Bildiğin gibi şehir Boğaz’ın her iki yakasına, yani iki kıta üzerine kurulmuş. Bu yakalara Avrupa yakası ve Anadolu (ya da Asya) yakası diyoruz. İstanbul Türkiye’nin en büyük ticaret, turizm ve kültür şehri olduğu için son derece kalabalık ve kozmopolit bir şehirdir. Resmi olarak 12-13 milyon kişi yaşadığı söyleniyor ama bence iş ve turizm için gelen insanlar ile birlikte nüfus 18-20 milyon kişi oluyor.

İstanbul tarihi bir turizm şehri olduğu için her yıl 6 milyon kişi bu şehri ziyaret ediyor. Bu nedenle İstanbul’daki konaklama, yeme içme ve eğlence hayatı çok hareketlidir. İstanbul’daki en hareketli turizm merkezleri Avrupa yakasındadır. Bunlardan biri Eski İstanbul dediğimiz Sultan Ahmet Meydanı ve çevresidir. Sultan Ahmet’te çok eski Roma ve Osmanlı binaları vardır. Avrupa yakasındaki diğer önemli merkez ise Taksim Meydanı ve çevresidir. Taksim hem turistik, hem de kültürel bir merkezdir.

İstanbul’da pek çok görülecek yerler vardır. Bunlardan biri de Adalar’dır, diğer bir deyişle Prens Adaları’dır. Adalar İstanbul’un güneyinde 4 adadan oluşur. Adalar’a Kadıköy’den Bostancı’dan ya da Kabataş’tan vapurla gidebilirsin. Orada piknik yapabilir, yüzebilir ya da ada sokaklarında bisiklete binebilir ve İstanbul’un trafiğinden uzakta çok iyi vakit geçirebilirsin.

Neyse, şimdilik bu kadar. Şimdi gitmem gerek ama daha sonra İstanbul hakkında daha ayrıntılı bilgi vereceğim. Bu arada senin yaşadığın kent hakkında bilgi verebilir misin?

4. True or false? Correct if necessary.
5. Answer the questions.
6. Match the words.
7. Put the sentences in order.
8. Read the text again and write a short summary with your own words.

How to download the book (pdf)

Download Turkish Penfriend 3 from Bamazoo.com »

Download Now »

Teach yourself Turkish (Beginners) with self-study Turkish books & lessons – 30 % OFF! »
Donwload beginner Turkish easy reading books – 30 % OFF! »
Donwload pre-intermediate Turkish easy reading books – 30 % OFF! »

Download Turkish lessons, worksheets & books for self-study!

And don’t forget to follow our Facebook Page for Turkish language information, free lessons, words and phrases and news and updates about Dem Turkish Center books and lessons!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
Search