skip to Main Content

Turkish Books: Turkish Biographies 4

Improve your Turkish reading skill with Turkish easy readers.

Download Turkish Biographies 4, a Turkish easy reading book with exercises for advanced Turkish language learners and improve your Turkish reading skill and learn new Turkish words and phrases while reading!

Book Info pdf, 80 pages, word list included
Product Types pdf ebook
Download instantly Bamazoo.com

Turkish Biographies 4, ideal for intermediate or advanced Turkish language learners who want to read easy Turkish texts and improve their reading skill as well as learn new vocabulary while reading, is a collection of simplified Turkish biographies of famous Turkish people including authors, actors and acresses and journalists.

How to use the book

Use Turkish Biographies 3 for self-study, study with a Turkish language teacher and part of a beginner Turkish course as a supplementary material.

Sample Lesson

A sample chapter from Turkish Biographies 4 (Afife Jale)
1. Learn and match the words before reading.
2. Fill in the blanks with the words above.
3. Read Afife Jale’s short biography and do the comprehension exercises.

Türk tiyatrosunda sahneye çıkan ilk Müslüman aktris olan Afife Jale 1902’de İstanbul’da doğdu. Afife Jale, Müslüman kadınların sahneye çıkmasına izin verilmeyen zamanlarda, bütün zorluklara göğüs gererek aktris olmayı başardı. Ancak 1941 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir hastanesinde sefalet için yaşamını yitirdi.

Afife Jale 1918 yılında 16 yaşındayken Şehir Tiyatrosu’nda, Beyza, Refika, Behire ve Memduhe adlı dört Türk kızla birlikte seçmelere katıldı ve seçmeleri başarıyla geçti. Afife ve Refika hariç diğer kızlar tiyatroda rol alamayacaklarını düşündükleri için aktris olmaktan vazgeçtiler.

Aynı yıl Refika suflör (Türk tiyatrosundaki ilk kadın suflör) olurken Afife Jale de aktris adayı oldu. Bir yıl boyunca tiyatrodaki bütün provalara katılmasına rağmen hiç rol alamadı.

1919’da sonunda şans Afife’nin yüzüne güldü. Eliz Benemenciyan adlı bir aktris Paris’e gitmek için tiyatrodan ayrıldığı için, Afife Jale bir aktris olarak ilk rolünü alma fırsatı yakaladı. Afife’nin ilk oyunu Kadıköy’de Apollon Tiyatrosu’nda Yamalar adlı oyunda Emel adlı bir kızdı. Afife için her şey iyi gidiyordu. Ancak Afiffe’nin tiyatro kariyeri polis tarafından sürekli olarak engelleniyordu. En sonunda polis tiyatroya bir bildiri gönderdi. Bildiride hiçbir koşul altında Müslüman kadınların tiyatroda rol alamayacağı yazıyordu. Bu da Afife’nin tiyatro kariyerinin bitmesi demekti.

Tiyatro kariyerinin engellenmesi ve hatta Müslüman kadınların sosyal hayatta yaşadığı baskılar, Afife Jale’yi derin bir depresyona sürükledi. Depresyonu yenmek için kullandığı ağır ilaçlardan sonra morfin bağımlısı oldu.

1923 yılında kurulan genç Türk Cumhuriyeti ile birlikte, Afife Jale tiyatro kariyerine dönebildi ve diğer bütün Türk kadınları gibi sosyal yaşamda yerini aldı. Ancak yıllar geçtikçe uyuşturucu bağımlılığından dolayı sağlığı iyice bozulmaya başladı. En sonunda tiyatroyu bırakmak zorunda kaldı ve arkadaşları onu Bakırköy Sinir ve Ruh Hastalıkları Hastanesi’ne yatırdılar.

Afife Jale 1941’de 39 yaşındayken hayatının baharında aynı hastanede hayatını kaybetti.

4. Answer the questions.
5. Complete the sentences.
8. Read the text again and write a short summary with your own words.

How to download the book (pdf)

Download Turkish Biographies 4 from Bamazoo.com »

Download Now »

Teach yourself Turkish (Beginners) with self-study Turkish books & lessons – 30 % OFF! »
Donwload beginner Turkish easy reading books – 30 % OFF! »
Donwload pre-intermediate Turkish easy reading books – 30 % OFF! »

Download Turkish lessons, worksheets & books for self-study!

And don’t forget to follow our Facebook Page for Turkish language information, free lessons, words and phrases and news and updates about Dem Turkish Center books and lessons!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top
×Close search
Search